Inleiding en inhoud
De CASPIR cursus is een praktische cursus, ontwikkeld door de CAHAG, over spirometrie in de eerste lijn. De cursus is bedoeld voor huisartsen en praktijkverpleegkundigen, praktijkondersteuners en praktijkassistentes (d.w.z. de disciplines die in de huisartsenpraktijk spirometrie uitvoeren onder verantwoordelijkheid van de huisarts). Doelstelling is om, met behulp van spirometrie, patiënten met longklachten beter te kunnen helpen. De Caspircursus is door de meeste ketenzorggroepen verplicht gesteld om te mogen deelnemen aan de COPD/astma keten. Als je de Caspircursus met goed gevolg hebt afgerond, krijgt je een certificaat van de CAHAG. Je bent dan officieel Caspir-geregistreerd. Om deze registratie te behouden, dien je jouw kennis en kunde up- to-date te houden.
Details
Doelgroep | Huisarts en de zorgprofessional die binnen de huisartsenpraktijk de spirometrie uitvoert |
Datum en locatie | Module 2 vindt plaats op donderdag 8 oktober 2026 en dinsdag 24 november 2026 op het kantoor van Dokterszorg Friesland in Heerenveen Module 5: de datum wordt gezamenlijk bepaald aan het einde van de scholing op 8 oktober 2026 en 24 november. |
Tijd | 17.45 uur beginnen we met een maaltijd en om 18.15 uur start de cursus en eindigt om 21:30 uur |
Prijs | € 550,00 |
Sponsoring | Astra Zeneca |
Accreditatie | Na het behalen van alle modules krijgen deelnemers ingeschreven bij de verschillende kwaliteitsregisters de volgende punten. ABC1 7 punten, V&VN 10 punten, NAPA 9 punten, KABIZ 10 punten, NVvPO 9 punten, VSR 8 punten. |
Docent | Jan van der Maten (8 oktober) Jolanda Kuijvenhoven (24 november) beide longarts , Boudewijn Dierick, kaderhuisarts en Mathijs Westra, longfunctie-analist |
Modules
Module 1: Doornemen van theorie via e-learning in de CAHAG leeromgeving.
Module 2: Bijeenkomst op 8 oktober of 24 november 2026.
- Begintoets
- Korte achtergrond van spirometrie
- Uitvoering spirometrie volgens de nieuwste ATS/ERS richtlijn
- Inhoud NHG Praktijkwijzer ten aanzien van spirometrie
- Start van de interpretatie
Module 3: Meekijken in een regionaal longfunctielaboratorium .
Module 4: In de praktijk vullen van een portfolio met eigen spirometrie-testen
Te beantwoorden vragen voor in het portfolio
Beoordelingsformulier voor spiro's
Beoordeling van portfolio door de longfunctieanalist.
De longfunctie analist ontvangt het portfolio graag in .docx-formaat. Dan kan hij eenvoudiger opmerkingen toevoegen als extra informatie.
Module 5: Avondnascholing en examen (datum wordt bepaald op 8 oktober of 24 november 2026 tijdens de scholing Module 2)
- Voorbereiden casus volgens vast format (zie onder bij 'Documenten CAHAG')
- Nabespreken van de praktijkvoorbeelden
- Interpretatie van de eigen casuïstiek
- Organisatie spirometrie
- Keuze apparaat, onderhoud en kwaliteitscontroles
- Praktijkexamen en afsluitende kennistoets
Documenten CAHAG t.b.v. van de voorbereiding van de presentatie tijdens module 5
Format powerpointpresentatie
Instructie Spirometrie verwerken in Powerpoint
Voorbeeld Presentatie
Schrijf je hieronder direct in
Bij inschrijving ga je akkoord met onze algemene voorwaarden. Wij delen enige gegevens van je met de CAHAG vanwege jouw inlog.